BOYS CMC TRACK & FIELD FINALS

COASTAL MOUNTAIN CONFERENCE TRACK & FIELD
CHAMPIONSHIP MEET RECORDS

100 meters
10.95 Mike Blackburn, Anderson Valley 2011
200 meters
22.57 -2.2 Tutui Gomes, St. Helena 2012 trials
400 meters
49.83 Tutui Gomes, St. Helena 2012
800 meters
1:56 Mike Perez, Lower Lake 2006
1600 meters
4:19 Mike Perez, Lower Lake 2006
3200 meters
9:41.55a Steve Bates, Fort Bragg 1982
110m High Hurdles
14.84+ Tim Estes, Fort Bragg 1988
14.84+ Paul Maloney, St. Vincent 1989
300m Intermediate Hurdles
39.48 Caleb Cunha, Fort Bragg 2011
400m Relay
44.13 St. Helena 2012
1600m Relay
3:31.25 Fort Bragg 2011 Butler 52.1, Serrano 55.9, Mehtlan 53.2, C. Cunha 49.8
High JumpHigh Jump
6-6 Craig McMillan, Cloverdale 1982
Pole Vault
14-6 Tim McDonald, St. Helena 1976
Long Jump
22-2 Zuhuri Manley, Clear Lake 2013
Triple Jump
44-11 Allen Kuhn, Cloverdale 1977
Shot Put
53-8¼ Steve Lytle, Clear Lake 1976
Discus
162-10 Will Smith, Willits 2016

These records are the bests from all four NCL championships
a – adjusted time from yards.

Team Champions, since 1960, 1st – 2nd

Coastal Mountain Conference
See team scores below for NCL 1 & 2 for 2015 on
2014 St. Helena 108-105 Middletown
2013 St. Helena 125-77½ Sonoma Academy
2012 Fort Bragg 135-91 Middletown
2011 Fort Bragg 156-65 St. Helena
2010 Fort Bragg 120½-91 Cloverdale
2009 Fort Bragg 206-87 Middletown
2008 Results
2007 Fort Bragg 155-66½ SR Christian
2006 Fort Bragg 123-79 Clear Lake
2005 Fort Bragg 140-75 Lower Lake
2004 Fort Bragg 143 1/3-87 St. Helena
2003 St. Helena 100-88 Willits
2002 Willits 120-99 Fort Bragg
2001 Fort Bragg 126-124 Kelseyville
2000 Fort Bragg 130 1/3-121 Willits
1999 Fort Bragg 118-108 Willits
1998 Willits 121½-74 Kelseyville
1997 Kelseyville 86-84 Clear Lake
1996 Kelseyville 114-99 Fort Bragg
1995 Clear Lake 186-92 Kelseyville
1994 Clear Lake 157-118 Willits
1993 Clear Lake 146-113 Fort Bragg
1992 Clear Lake 141-98 Fort Bragg
1991 Fort Bragg 153-104 Kelseyville

NCL I
2017 St Helena 134-89 Middletown
2016 Ft Bragg 199-73 Middletown & St Helena
2015 St Helena 115-102 Fort Bragg
1990 Fort Bragg 167-107 Kelseyville
1989 Clear Lake 108- 87 Fort Bragg
1988 Fort Bragg 181- 97 Clear Lake
1987 Fort Bragg 191-119 Lower Lake
1986 Fort Bragg 100- 48½ Lower Lake
1985 Clear Lake 129-105 Lower Lake
1984 Willits 153-150 Fort Bragg
1983 St. Helena 157-107 Clear Lake
1982 Fort Bragg
1981 Fort Bragg
1980 Fort Bragg
1979 Cloverdale
1978 Cloverdale
1977 Fort Bragg
1976 Fort Bragg
1975 St. Helena
1974 St. Helena
1973 St. Helena
1972 Cloverdale
1960-1971 St. Helena

NCL II
2017 Sonoma Academy 180-150 Rincon Valley Christian
2016 Sonoma Academy 154-112 Tech High
2015 Sonoma Academy 147-121 Tech High
1990 St. Vincent 75- 34 Anderson Valley
1989 St. Vincent 88- 15 Mendocino
1988 St. Vincent 137- 17 Mendocino
1987 St. Vincent 73- 40 Calistoga
1986 Calsitoga 134-128 Upper Lake
1985 Kelseyville 144-143 Upper Lake
1984 Upper Lake 140-122 Calistoga
1983 Kelseyville 89- 46 Calistoga
1982 Kelseyville
1981 St. Vincent
1980 Calistoga
1979 Calistoga
1978 Calistoga & Upper Lake
1967-1977 Calistoga
1966 Kelseyville
1965 Kelseyville

Northwestern ( NCL 3 )
1977-1978 Laytonville
1974-1976 Round Valley
1973 Anderson Valley
1972 ?
1971 Middletown
1970 Point Arena
1969 ?
1968 Point Arena
1967 Anderson Valley
1966 Fort Bragg
1965 Anderson Valley
1962-1964 Willits

100 METERS

2017 Tristen Rege, Cloverdale 11.45
2016 Brenden Valador, Fort Bragg 11.47
2015 Isazah King, Lower Lake 11.38
2014 Isazah King, Lower Lake 11.57
2013 Chris Kewell, St. Helena 11.59
2012 Chris Kewell, St. Helena 11.62 -1.2
2011 Mike Blackburn, Anderson Valley 10.95*
2010 ?
2009 Seth Glazier, Clear Lake 11.1
2008 Chris Dahl, Fort Bragg 11.6
2007 Delvon Lewis, Anderson Valley 11.4
2006 Chris Dahl, Fort Bragg, 11.7
2005 Tim Biasotti, Lower Lake 11.3
2004 Jeff Larson, Kelseyville 12.4
2003 Jason Tamagni, Calistoga 11.6
2002 Bruce Buckerfield, Ft. Bragg 11.0

200 METERS

2017 Tristen Rege, Cloverdale 22.5
2016 Tristen Rege, Cloverdale 23.58
2015 Isazah King, Lower Lake 23.02
2014 Isazah King, Lower Lake 23.09
2013 Arman Yektaparest, St Vincent 23.31
2012 Tutui Gomes, St. Helena 22.60 -0.9, 22.57* -2.2 trials
2011 Tutui Gomes, St. Helena 23.44
2010 Tim Compton, Willits 22.7
2009 Jake Clouse, Middletown 22.9
2008 David Steward, Anderson Valley 22.9
2007 Delvon Lewis, Anderson Valley 24.1
2006 Favela, Cloverdale 24.3
2005 Mike Glazier, Clear Lake 23.4
2004 Bobby McCuan, Lower Lake 24.5
2003 Tel Tipton, Clear Lake 23.6
2002 Robbie Snider, Willits 22.4*

400 METERS

2017 Dominic Gorman, Fort Bragg 51.67
2016 Paul Gorman Jr. Fort Bragg 51.71
2015 Brenden Valador, Fort Bragg 52.73
2014 Nick Santos, Middletown 51.21
2013 Nick Santos, Middletown 51.34
2012 Tutui Gomes, St. Helena 49.83*
2011 Tutui Gomes, St. Helena 52.49
2010 Tim Compton, Willits 52.90
2009 Jake Clouse, Middletown 51.1
2008 David Steward, Anderson Valley 50.5
2007 David Steward, Anderson Valley 51.7
2006 Penadoll, Mend., 54.3
2005 Jonathan Cunha, Fort Bragg 52.1
2004 Bobby McCuan, Lower Lake 52.6
2003 Tel Tipton, Clear Lake 52.3
2002 Robbie Snider, Willits 50.0*

800 METERS

2017 Kheva Mann, Sonoma Acadey 2:03.54
2016 Joey Johnson, Sonoma Academy 2:04.07
2015 Alfio Basile, St. Helena 2:04.14
2014 Nick Santos, Middletown 2:08.89
2013 Austin Orr, Sonoma Academy 1:58.87
2012 Austin Orr, Sonoma Academy 2:05.29
2011 Valle Rogers, Willits 2:05.39
2010 Valle Rogers, Willits 2:04.8
2009 Tristan Cole, St. Helena 2:00.5
2008 Zach Nave, Santa Rosa Christian 2:05.0
2007 David Steward, Anderson Valley 2:04.5
2006 Mike Perez, Lower Lake 1:56*
2005 Brian Cole, St. Helena 2:03.9
2004 Christian Yungert, St Vincent 2:08.9
2003 Tel Tipton, Clear Lake 2:11.9
2002 Robbie Snider, Willits 2:06.6

1600 METERS

2017 Joey Johnson, Sonoma Academy 4:33.78
2016 Joey Johnson, Sonoma Academy 4:29.80
2015 Caleb Richards, Sonoma Academy 4:38.21
2014 Patrick Loftus, Sonoma Academy 4:39.80
2013 Austin Orr, Sonoma Academy 4:37.90
2012 Aaron Rotman, Sonoma Academy 4:34.29
2011 Michael Mehtlan, Fort Bragg 4:41.85
2010 Michael Mehtlan, Fort Bragg 4:46.46
2009 Michael Mehtlan, Fort Bragg 4:47.6
2008 Skyler Thomas, Mendocino 4:25.9
2007 Brian Cole, St. Helena 4:23.6
2006 Mike Perez, Lower Lake 4:19*
2005 Brian Cole, St. Helena 4:39.8
2004 Christian Yungert, St Vincent 4:37.0
2003 Christian Yungert, St Vincent 4:47.1
2002 Christian Yungert, St. Vincent 4:43.9

3200 METERS

2017 Wes Methum, Rincon Valley Christian 10:01.70
2016 Wes Methum, Rincon Valley Christian 10:16.51
2015 Eli Rosan-Duran, Sonoma Academy 10:27.59
2014 Patrick Loftus, Sonoma Academy 11:01.26
2013 Austin Orr, Sonoma Academy 10:47.04
2012 Aaron Rotman, Sonoma Academy 10:53.68
2011 Valle Rogers, Willits 10:36.80
2010 Holcomb, Mitchell 12 Ft. Bragg 10:24.1
2009 Michael Mehtlan, Fort Bragg 11:19.3
2008 Skyler Thomas, Mendocino 9:50.5
2007 Kenny Smith, Willits 10:18.7
2006 Collins, Anderson V., 10:29
2005 Jeff Jackson, Santa Rosa Christian 10:24.2
2004 Christian Yungert, St Vincent 10:28.9
2003 Christian Yungert, St Vincent 10:48.1
2002 Brandon Burton-Smith, St. Vincent 10.59.3

1982 Steve Bates, Fort Bragg 9:41.55a*

110m HIGH HURDLES

2017 Robbie Leng, RV Christian 16.47
2016 Robbie Leng, RV Christian 16.64
2015 Jasper Estes, Fort Bragg 17.62
2014 Nathaniel Johnson, Fort Bragg 15.94
2013 Matteo Abreu, St. Helena 15.86
2012 Carlos Portillo, Fort Bragg 16.39 -1.3
2011 Jemal Williams, Sonoma Academy 15.52
2010 Caleb Cunha, Fort Bragg 16.23
2009 Caleb Cunha, Fort Bragg 16.1
2008 Caleb Cunha, Fort Bragg 17.8
2007 Brandon White, Clear Lake 15.8
2006 Jonathan Cunha, Fort Bragg, 15.8
2005 Ian Norton, Fort Bragg 16.1
2004 Joseph Noel, Lower Lake 17.1
2003 Anthony Miroglio, St.Helena 16.9
2002 Anthony Miroglio St. Helena 16.2

1989 Paul Maloney, St. Vincent 14.84+=*
1988 Tim Estes, Fort Bragg 14.84+*

300m INTERMEDIATE HURDLES

2017 Shane Giaccani-Reynolds, Fort Bragg 42.1
2016 Shane Giaccani-Reynolds, Fort Bragg 43.25
2015 Jack Preston, St. Helena 41.88
2014 Barrett Southern, Middletown 42.38
2013 Carlos Portillo, Fort Bragg 40.87
2012 Carlos Portillo, Fort Bragg 41.54
2011 Caleb Cunha, Fort Bragg 39.48*
2010 Caleb Cunha, Fort Bragg 40.4
2009 Caleb Cunha, Fort Bragg 40.8
2008 Caleb Cunha, Fort Bragg 42.5
2007 John Diekmann, Santa Rosa Christian 41.7
2006 Jonathan Cunha, Fort Bragg, 42.6
2005 Ian Norton, Fort Bragg 43.1
2004 Peter Molinari, St Helena 42.2
2003 Joseph Noel, Lower Lake 43.2
2002 Aaron Bailey, Kelseyville 42.9

1985 Mike Koelsted, Calistoga 40.1*

4x100m Relay

2017 Fort Bragg 45.57
2016 Fort Bragg 45.45
2015 St. Helena 45.26
2014 St. Helena 45.09
2013 St. Helena 44.43
2012 St. Helena 44.13*
2011 Fort Bragg 46.17, Dylan Wingard, Logan Barrett, Caleb Cunha, Paul Labreck
2010 Middletown 45.20
2009 Middletown 44.8 Clouse, Drew, Finley, Moffat
2008 Clear Lake 44.8
2007 Clear Lake 45.8
2006 Clear Lake 50.6
2005 Lower Lake 46.3
2004 Lower Lake 46.0
2003 Willits 45.2
2002 Willits 44.7*

4x400m Relay

2017 St. Helena 3:40.06
2016 Technology 3:42.19
2015 Fort Bragg 3:36.51
2014 Middletown 3:40.62
2013 Fort Bragg 3:35.92
2012 Fort Bragg 3:34.23
2011 Fort Bragg 3:31.25* Butler 52.1, Serrano 55.9, Mehtlan 53.2, C. Cunha 49.8
2010 Fort Bragg 3:35.0
2009 Fort Bragg 3:35.6 Stroemme, Cronin, Goertz, Cunha
2008 Fort Bragg 3:42.1
2007 Fort Bragg 3:39.8
2006 Fort Bragg 3:45
2005 Lower Lake 3:40.5
2004 Fort Bragg 3:41.8
2003 Anderson Valley 3:44.2
2002 Kelseyville 3:42.2

HIGH JUMP

2017 Robbie Leng, Rincon Valley Christian 5-10
2016 Jacob Worthy, Rincon Valley Christian 6-0
2015 Chris Saladin, St. Helena 6-2
2014 DaVon Browne, St. Helena 5-10
2013 Arnulfo Vargas, Kelseyville 5-8
2012 Leith Butler, Fort Bragg 6-0
2011 Jemal Williams, Sonoma Academy 5-10
2010 Chris Strunk, St. Helena 6-0
2009 Logan Baumgartner, Fort Bragg 6-3
2008 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 6-0
2007 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 6-0
2006 Wright, Willits, 5-10
2005 John Smith, Anderson Valley 6-4
2004 Beau Paparoa, Cloverdale 5-10
2003 Steve Daniels, Fort Bragg 6-0
2002 Steve Daniels Fort Bragg 5-8

1982 Craig McMillan, Cloverdale 6-6*

POLE VAULT

2017 Roger Chevalier, Technology 13-1
2016 Chase Waddington, Fort Bragg 12-0
2015 Ian Bright, Middletown 11-6
2014 Matthew Foster, Willits 10-0
2013 Ian Bertolini-Haley, Willits 10-0
2012 Jacob Richards, Fort Bragg 10-6
2011 Isaac Vander Sluis, Santa Rosa Christian 11-4
2010 Ryan Cronin, Fort Bragg 13-0
2009 Ryan Cronin, Fort Bragg 12-0
2008 Charles Schindler, Santa Rosa Christian 11-0
2007 Charles Schindler, Santa Rosa Christian 11-0
2006 Dylan Bietz, Fort Bragg, 13-0
2005 Steve Jahelka, Fort Bragg 12-0
2004 Steve Jahelka, Fort Bragg 12-0
2003 Nick Westfall, Kelseyville 12-0
2002 Nick Westfall, Kelseyville 11-6

1976 Tim McDonald, St. Helena 14-6*

LONG JUMP

2017 Remy Barbiero, Sonoma Academy 19-5½
2016 Remy Barbiero, Sonoma Academy 20-0.75
2015 Remy Barbiero, Sonoma Academy 19-5
2014 Jovon Self, Middletown 18-9
2013 Zuhuri Manley, Clear Lake 22-2*
2012 Zuhuri Manley, Clear Lake 21-6½
2011 Leith Butler, Fort Bragg 20-1
2010 John Glazier, Clear Lake 21-1
2009 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 22-1*
2008 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 20-1½
2007 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 20-0
2006 Tanner Olsen, Kelseyville 19-10
2005 Brady Baumgartner, Fort Bragg 20-8
2004 Brady Baumgartner, Fort Bragg 19-11¼
2003 Scott Lassey, Willits 19-8
2002 Elliot Moffatt, Kelseyville 20-1½

1989 Paul Maloney, St. Vincent 22-0.75*

TRIPLE JUMP

2017 August O’Niel, Sonoma Academy 38-6½
2016 Remy Barbiero, Sonoma Academy 41-1½
2015 Remy Barbiero, Sonoma Academy 39-1½
2014 Nathan Bailey, Rincon Valley Christian 40-8.75
2013 Zuhuri Manley, Clear Lake 43-4.75
2012 Leith Butler, Fort Bragg 41-8½
2011 Leith Butler, Fort Bragg 41-2.75
2010 Caleb Cunha,1 Fort Bragg 41-0¼
2009 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 42-8
2008 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 42-1½
2007 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 38-8
2006 Hook, Clear Lake, 38-8
2005 Brady Baumgartner, Fort Bragg 41-5
2004 Andrew Miroglio, St Helena 39-7
2003 Andrew Miroglio, St Helena 39-1
2002 Elliot Moffatt, Kelseyville 40-1½

1977 Allen Kuhn, Cloverdale 44-11*

SHOT PUT

2017 Colton Hall, Middletown 40-8
2016 Will Smith, Willits 47-2
2015 Will Smith, Willits 47-2
2014 Will Smith, Willits 45-6
2013 Kyle Bonfigli, Middletown 40-7¼
2012 Nick Dellia, Middletown 45-9
2011 Richard Daniels, Fort Bragg 43-4
2010 David Whitaker, Cloverdale 42-5
2009 Alex Albin, Fort Bragg 41-9
2008 Brian Agenbroad, Willits 46-2
2007 Jake Doolittle, St. Vincent 45-4
2006 Jake Doolittle, St. Vincent 42-10
2005 Martin Travaseu, Anderson Valley 49-3
2004 Martin Travaseu, Anderson Valley 46-0
2003 Kevin Cooper, Clear Lake 47-6
2002 Alex Feletar, Fort Bragg 52-1

1976 Steve Lytle, Clear Lake 53-8¼*

DISCUS

2017 Justin Hawkins, Willits 133-2
2016 Will Smith, Willits 162-10*
2015 Will Smith, Willits 142-9
2014 Will Smith, Willits 130-10
2013 Reed Monsen, Fort Bragg 127-0
2012 Jacob Richards, Fort Bragg 123-8
2011 Richard Daniels, Fort Bragg 120-8
2010 Morgan Nelson, Kelseyville 118-5
2009 Nick Valdovinos, Middletown 132-11
2008 Nick Valdovinos, Middletown 119-10
2007 Jake Doolittle, St. Vincent 139-3
2006 Jake Doolittle, St. Vincent 110-5
2005 Thomas Wilhelm, Lower Lake 143-11
2004 Thomas Wilhelm, Lower Lake 136-3
2003 Kevin Cooper, Clear Lake 154-1
2002 Nick Wignall, St. Helena 153-7

1971 Brian Smith, St. Helena 159-6½*

compiled by Jim Crowhurst