GIRLS POST SEASON CHAMPIONS

Footlocker Nationals
Amber Trotter, Ukiah 2001
Sara Bei, Montgomery 2000
Julia Stamps, Santa Rosa 1994, Video of race
Redwood Empire at Nationals, see below

Western Regionals
Julie Nacouzi, Montgomery 2010
Amber Trotter, Ukiah 2001
Sara Bei, Montgomery 1998
Julia Stamps, Santa Rosa 1994 & 1995

STATE
Div 1

Amber Trotter, Ukiah *2001
Trina Cox, Santa Rosa 1997
Julia Stamps, Santa Rosa *1994, *1995 & *1996
Div 2
Sara Bei, Montgomery *1999, 2000, First 4-time State Champion in California History
Jacque Taylor, Casa Grande 2009, 2nd Julie Nacouzi, Montgomery
Div 3
Sara Bei, Montgomery *1997, *1998
Div 4
Sarah Sumpter, Healdsburg 2007
Div 5
Rylee Bowen, Sonoma Academy 2014 & 2015

Team
Div 2

Montgomery 2000

NorCal
Lori Shanoff, Petaluma 1981

NORTH COAST SECTION
Meet history
MEET OF CHAMPIONS
Lori Shanoff, Petaluma 1980

Div 1
Phyllis Blanchard, Rancho Cotate 2002
Amber Trotter, Ukiah *2001
Trina Cox, Santa Rosa 1997, 1998
Julia Stamps, Santa Rosa *1994, *1995 & *1996
Michelle McConnico, Santa Rosa 1993
Megan Reeder, Santa Rosa 1992
Nika Horn, Santa Rosa *1991
Rhonda Mazza, Santa Rosa 1990
3A
Lori Shanoff, Petaluma 1980
Lisa Dailey, Petaluma 1979
Dana Flint, Ukiah 1978
Div 2
Ashley Moffett, Casa Grande 2012, 2nd Hannah Haley, Windsor
Ashley Moffett, Casa Grande 2010
Julie Nacouzi, Montgomery *2009, 2nd Jacque Taylor, Casa Grande
Jacque Taylor, Casa Grande *2008
Jacque Taylor, Casa Grande 2006
Jacqui Wentz, Maria Carrillo 2005, 2nd Jennifer Martindill, Montgomery
Jenny Aldridge, Maria Carrillo 2001
Amber Trotter, Ukiah *2000
Sara Bei, Montgomery *1999
Div 3
Isabel Andrade, Petaluma 2008, 2009
Lauren Curtin, Maria Carrillo 2007
Jenny Aldridge, Maria Carrillo 1999, 2000
Sara Bei, Montgomery *1997, *1998
2A
Jennie Dempsey, Analy 1988
Kathy Dalton, Sonoma 1986
Julie Ruiz, Ursuline 1983 & 1984
Jennifer Bocca, Analy 1982
Div 4
Gabrielle Peterson, Healdsburg 2017
Nicole Lane, El Molino 2011
Sarah Sumpter, Healdsburg *2007
Brittney Escamilla, El Molino 2006, 2nd Sarah Sumpter, Healdsburg
Sarah Hallas, Ursuline 1997
1A
Jeannise Eisenman, Calistoga 1984, 1985, 1986
Dana Pyorre, Fort Bragg 1981, 1982, 1983
Mary Grace Maloney, St Vincent 1980
Janice Peront, Clear Lake 1976
Div 5
Rylee Bowen, Sonoma Academy 2014, 2015

* – Fastest time of all divisions.

Teams
State
Div 2

Montgomery 2000

NORTH COAST SECTION
Div 1

Ukiah 2001
Santa Rosa 1990, 1991, 1996, 1998
3A
Montgomery 1977
Montgomery 1976
Div 2
Maria Carrillo 2013
Maria Carrillo 2012
Maria Carrillo 2011
Maria Carrillo 2005
Montgomery *2001, Maria Carrillo 2nd
Montgomery 2000
Div 3
Maria Carrillo *2009
Maria Carrillo 2008
Maria Carrillo 2004
Montgomery 1998
Div 4
Ursuline 1991, 1992
1A
Fort Bragg 1978, 1981-1983
Clear Lake 1975, 1976
Div 5
Sonoma Academy 2014

Eliminated qualifing meets
Div 3 North
Sally Cheda, Petaluma 1994
Sara Jakel, Sonoma 1993
Magdalena Valterova, Rancho Cotate 1992
Lissette Lemus, Rancho Cotate 1991
Div 4 North
Melody Haas, Clear Lake 1993
Stefanie Bosch, Ursuline 1991

Team
Div 3 North

Petaluma 1993
Rancho Cotate 1991, 1992
Div 4 North
Ursuline 1991, 1992 & 1994

compiled by Jim Crowhurst

Foot Locker National Cross Country Championships

The tiny little Redwood Empire has had an amazing history at the National Championships.
We have actually had two girls in the top seven twice before.
Here is a look at how our girls have done.

1994 Julia Stamps, Santa Rosa 1st, won by 31 seconds.
1997 Sara Bei, Montgomery 10th and Trina Cox, Santa Rosa 24th.
1998 Sara Bei, Montgomery 3rd and Trina Cox, Santa Rosa 6th.
2000 Sara Bei, Montgomery 1st, course record and Amber Trotter, Ukiah 7th.
2001 Amber Trotter, Ukiah 1st, course record, won by 40 seconds.
2007 Sarah Sumpter, Healdsburg 22nd.
2008 Jacque Taylor, Casa Grande 30th.
2009 Julie Nacouzi, Montgomery 25th and Jacque Taylor, Casa Grande 40th.
2010 Julie Nacouzi, Montgomery 3rd.

Trotter
Trotter
Stamps
Stamps
Bei
Bei

.
.
.
.
.
.
.

Fastest times ever run at Nationals

Year Time Athlete Gr High school City St Course
2001 16:24 Amber Trotter 12 Ukiah Redwood Valley CA Orlando, FL
1990 16:39 Melody Fairchild 12 Boulder Boulder CO San Diego, CA
1981 16:40 Connie Robinson Cincinnati OH Orlando, FL, different course from 2000.
1994 16:41 Julia Stamps 10 Santa Rosa Santa Rosa CA San Diego, CA, missed CR by 2 seconds.
1985 16:43 Erin Keogh 11 Langley McLean VA San Diego, CA
1983 16:43 Janet Smith 12 Edison NJ San Diego, CA
1984 16:48 Cathy Schiro 12 Dover NH San Diego, CA
2010 16:53 Aisling Cuffe 12 Cornwall Central Cornwall-on-Hudson NY San Diego, CA
2000 16:55 Sara Bei 12 Montgomery Santa Rosa CA Orlando, FL, set CR that Trotter broke.

The three fastest times ever run by girls from the west team were all from Redwood Empire.

Elsie Allen’s Celedonio Rodriguez has gotten our boys represented with his 18th place finish in 1998.